مستندسازی و حفظ و نگهداری آثار و اسناد و اطلاعات هر سیستم و پردازش و بهره برداری و انتقال اطلاعات وتجربیات، جایگاه مهمی در مدیریت دانش هر مجموعه؛ خصوصا مراکز علمی دارد. بخش مهمی از اسناد و اطلاعات، مربوط به سوابق شکل گیری ورشد وتوسعه دانشگاه می باشد.

برای اولین بار در خاورمیانه؛ ساخت سنسور فوق حساس مغناطیس اسکوئید در دانشگاه شریف

سنسور فوق حساس مغناطیس اسکوئید برای اولین بار در خاورمیانه، توسط پژوهشگران دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف ساخته شد.

دکتر مهدی فردمنش عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و مدیر این پروژه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی گفت: با ساخت و تجهیز این دستگاه از این پس اندازه‌گیری سیگنال‌های بسیار ضعیف مغناطیسی برای کاربردهای مختلف امکان پذیر خواهد شد.

وی همچنین به کاربردهای این دستگاه اشاره کرد و افزود: اندازه گیری سیگنال‌های مغناطیسی قلبی و مغزی، کاربردهای ژئوفیزیکی، تست‌های غیر مخرب حساس، اندازه گیری اختلالات محیطی میدان مغناطیسی و در نهایت تقویت کننده‌های فوق حساس از کاربردهای این دستگاه می‌باشد.

دکتر فردمنش در ادامه خاطر نشان کرد ما جزء معدود کشورهایی در دنیا هستیم که توانسته است به این تکنولوژی دست پیدا کند. لازم به ذکر است که سنسور مغناطیس اسکوئید و مدار آشکارساز آن توسط اعضای آزمایشگاه ادوات و مدارهای ابررسانایی(SERL) طراحی و پیاده سازی شده است که بخش اعظم تکنولوژی آن در داخل کشور بومی سازی شده است.

دکتر فردمنش در ارتباط با مدار آشکار ساز سیگنال RF SQUID گفت: این مدار برای باند فرکانسی 650 مگاهرتز تا 1 گیگاهرتز با پایداری زیاد در برابر سیگنال‌های تداخلی توسط پژوهشگران ما در آزمایشگاه ادوات و مدارهای ابررسانایی دانشکده مهندسی برق طراحی و ساخته شده است.

وی در ادامه به همکاران خود در این پروژه اشاره کرد و از مهندس فرشاد فروغی و مهندس فرخ سررشته داری دانشجویان دکترای دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و اعضای این گروه نام برد.

دکتر فردمنش در پایان این موفقیت را به تمامی اعضای خانواده شریف و جامعه علمی تبریک گفت و افزود در آینده‌ای نزدیک باز هم اخبار خوبی در این زمینه خواهیم داشت.

آخرین خبر

مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد

  با هدف حفظ اصول، ارزش ها و نگهداری از پیشینه علمی، پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف و پیشرفت های آن در زمینه علم و فناوری، مرکز ...

عکس تصادفی