مستندسازی و حفظ و نگهداری آثار و اسناد و اطلاعات هر سیستم و پردازش و بهره برداری و انتقال اطلاعات وتجربیات، جایگاه مهمی در مدیریت دانش هر مجموعه؛ خصوصا مراکز علمی دارد. بخش مهمی از اسناد و اطلاعات، مربوط به سوابق شکل گیری ورشد وتوسعه دانشگاه می باشد.

در دانشگاه شریف بررسی شد: نقش فناورانه دانشگاه در دوران دفاع مقدس

در دانشگاه شریف بررسی شد: نقش فناورانه دانشگاه در دوران دفاع مقدس

همایش «دفاع دانش بنیان» با هدف بیان و بررسی نقش فناورانه دانشگاه و جهاددانشگاهی شریف در دوران دفاع مقدس در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی؛ این همایش همزمان با بزرگداشت پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی شریف در سالن جابر بن حیان دانشگاه برگزار شد.
بنابر این گزارش رئیس سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف در همایش "دفاع دانش بنیان" که با هدف بررسی نقش فناورانه دانشگاه در دوران دفاع مقدس در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد گفت: برکات انجام پروژه های دوران دفاع مقدس هنوز در سازمان ما جاری است و ما موفقیت امروز مان را مدیون تلاش و سخت کوشی های همکاران پیشکسوت خود را در دوران جنگ تحمیلی می دانیم.
وی با اشاره به تاثیر نتایج حاصل از انجام پروژه های مربوط به دفاع مقدس بر فعالیتهای امروز جهاددانشگاهی اظهار داشت: من زمانی کار در سنگر جهاددانشگاهی صنعتی شریف را آغاز کردم که جنگ تحمیلی تمام شده بود و ما در دوران سازندگی قرار داشتیم؛ اما به طور ملموس، تاثیر فعالیتهای آن دوران بر رفتار و منش، روش ها و استانداردهایی که برای انجام فعالیتها بکار می گرفتند مشاهده می کردیم.
مهندس حاجیلو افزود: اعتماد به نفس حاصل از انجام پروژه های بزرگ آن دوران که با کمترین هزینه و زمان و با اندک ابزارهایی که در اختیار بود، ولی با بهترین کیفیت، هنوز هم از طرف پیشکسوتان دانشگاه و جهاددانشگاهی صنعتی شریف به جوانان امروز منتقل می شود.
وی با اشاره به اهمیت مستندسازی فعالیتهای انجام شده در دوران دفاع مقدس و تقدیر از افرادی که با دستهای خالی از ابزار، ولی با اعتقادی راسخ توانستند خدمات بسیار با ارزشی را در ارتباط با پروژه های دفاعی و صنعتی انجام دهند، گفت: یادآوری و بیان فعالیتها و سخت کوشی های این عزیزان که امروز عده ای از آنها در میان ما نیستند و عده ای دیگر که خدا فرصت استفاده از تجربیات آنها را به عنوان پیشکسوتان این عرصه به ما داده است، باعث تقویت روحیه و اعتماد به نفس در جوانان خواهد شد.
عضو هیات علمی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف در ادامه بیان داشت: خدا را شاکر هستیم که به برکت حضور اساتید پیشکسوت دانشگاه و جهاددانشگاهی صنعتی شریف هنوز روحیه و منش دوران دفاع مقدس در جهاددانشگاهی حفظ شده است.
رئیس سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف افزود: هر زمانی که همکاران جوان ما در مسیر انجام پروژه ها با مشکلات و موانعی روبرو می شوند و دلسردی و نا امیدی به سراغشان می آید، همکاران پیشکسوت با یادآوری روزهای سخت جنگ که با کمترین بودجه وابزاری که در اختیار داشتند، توانستند مهم ترین پروژه های دفاعی را به نتیجه مطلوب برسانند، برای ادامه راه به این جوانان دلگرمی و امید می دهند و ما در هنگام برخورد با موانع کافی است که به خطرات و ریسکهایی که پیشکسوتان امروز و جوانان سالهای نه چندان دور کشور عزیزمان با آن دست و پنجه نرم کردند و در نهایت پیروز شدند، کمی بیاندیشیم. به همین دلیل است که می گویم ما امروز هم اگر موفقیتی به دست می آوریم، آنرا مدیون تلاش و پشتکار پیشکسوتان خود در دانشگاه و جهاددانشگاهی هستیم.
مهندس حاجیلو با یادی از سرلشگر شهید منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوای و حمایت های ایشان از اجرای پروژه های مختلف افزود: اینکه امروز در زمینه ی فناوری های برتر، در سطح دنیا حرفی برای زدن داریم و به آن افتخار می کنیم، نتیجه ی حمایت های بزرگ مردان دوران دفاع مقدس، از جمله شهید ستاری است.
در این همایش که همزمان با بزرگداشت پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی شریف و با هدف بررسی نقش و جایگاه دانشگاه و جهاددانشگاهی صنعتی شریف در روند توسعه علمی و صنعتی کشور در دوران دفاع مقدس و فناوری های دفاعی و با حضور جمعی از مسئولان ارشد دفاعی، اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، سردار مهدی فرحی معاون آماد تحقیقات و علوم صنعتی وزارت دفاع، دکتر منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران،دکتر سعید سهراب پور قائم مقام بنیاد نخبگان دکتر عباس ملکی معاون فرهنگی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر محمد صادق حاجی تاروردی رئیس پژوهشکده توسعه تکنولوژی، مهندس حمزه عضو هیات علمی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف، دکتر حسین صامتی رئیس دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، دکتر زارعی فرمانده جنگال سپاه با ایراد سخنرانی به مرور پروژه های انجام شده در دانشگاه و جهاددانشگاهی صنعتی شریف در دوران دفاع مقدس و رشادت های علمی و عملی جوانان حماسه ساز پرداختند.
در حاشیه ی این همایش، نمایشگاه کتاب و عکس با موضوع «مهندسی و پشتیبانی جنگ» برگزار شد.
آخرین خبر

مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد

  با هدف حفظ اصول، ارزش ها و نگهداری از پیشینه علمی، پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف و پیشرفت های آن در زمینه علم و فناوری، مرکز ...

عکس تصادفی