مستندسازی و حفظ و نگهداری آثار و اسناد و اطلاعات هر سیستم و پردازش و بهره برداری و انتقال اطلاعات وتجربیات، جایگاه مهمی در مدیریت دانش هر مجموعه؛ خصوصا مراکز علمی دارد. بخش مهمی از اسناد و اطلاعات، مربوط به سوابق شکل گیری ورشد وتوسعه دانشگاه می باشد.

نشست علمی اساتید دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف

نشست علمی اساتید دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف

نشست اساتید دانش آموخته شریف با هدف تحکیم ارتباط و بمنظور هم اندیشی و تبادل نظر بین دانش آموخته گان دانشگاه شریف و با حضور دکتر فتوحی رئیس دانشگاه، دکتر سهراب پور رئیس اسبق دانشگاه و قائم مقام بنیاد نخبگان، دکتر ضرغامی و دکتر انواری روسای اسبق دانشگاه همراه با جمعی از اساتید پیشکوست و دانش آموخته گان و مسئولین دانشگاه صنعتی شریف روز پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه سال جاری در سالن استاد جباری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی، این نشست به منظور ارج گذاری جایگاه دانشگاه صنعتی شریف و تبیین نقش آن در توسعه و تحول علمی کشور و با هدف تحکیم ارتباط میان دانش آموخته گان شریف که دست اندرکار آموزش و پژوهش در کشور هستند در سالن استاد جباری دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
بنا براین گزارش؛ دکتر فتوحی در ابتدای مراسم ضمن خوشامد گویی به میهمانان و گرامیداشت جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشگاه شریف گفت: دانشگاه شریف در آبان ماه سال 1344 بعنوان اولین دانشگاه تخصصی کشور به همت و کوشش دکتر مجتهدی تاسیس شد و با پذیرش 407 دانشجو در 4 دانشکده مهندسی برق، شیمی، مکانیک، و متالوژی و با جذب بهترین فارغ التحصیلان ایرانی از دانشگاه های معتبر جهان به عنوان کار آموزشی شروع به کار کرد.
وی افزود: در طی سال های اخیر همواره بیش از 90 نفر از یکصد نفر اول آزمون سراسری و در دو سال اخیر 97 نفر از یکصد نفر اول در دانشگاه صنعتی شریف شروع به تحصیل نموده اند و بیش از 90 درصد برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی که بدون کنکور به دانشگاه راه می یابند همواره در این دانشگاه به تحصیل اشتغال دارند.
رئیس دانشگاه اظهار داشت: این دانشگاه در اداره کشور نقش برجسته ای ایفا می کند. بیش از 70 درصد از فارغ التحصیلان دکتری دانشگاه شریف اکنون به عنوان عضو هیات علمی سایر موسسات کشور مشغول بکارند فارغ التحصیلان دانشگاه شریف در سایر کشورها معرف نقش برجسته و منحصر بفرد علمی این دانشگاه هستند. از جمله مریم میرزاخانی که فارغ التحصیل دانشکده علوم ریاضی این دانشگاه است که دو سال پیش به عنوان اولین زن در جهان برنده جایزه فیلدز در رشته ریاضی شد و از سوی دکتر روحانی رئیس جمهور مورد تقدیر قرار گرفت.
دکتر فتوحی با اشاره به نقش مهم دانشگاه شریف در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: نقش دانشگاه صنعتی شریف در پیروزی انقلاب اسلامی بسیار بارز و برجسته است که در تاریخ انقلاب درج شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تجاوز رژیم بعثی عراق به میهن مان دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه نقش مهمی در دفاع از کشور ایفا نمودند.
وی در ادامه افزود: توسعه آموزشی و پژوهشی دانشگاه با تأسیس دانشکده های جدید و مقاطع تحصیلی به طور مستمر ادامه یافت به طوریکه در حال حاضر در کلیه دانشکده ها مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دایر است تعداد کل فارغ التحصیلان دانشگاه شریف 47303 نفر، 28407 نفر فارغ التحصیل کارشناسی، 17480 نفر فارغ التحصیل کارشناسی ارشد و 1416 نفر فارغ التحصیل دکتری است. تعداد کل دانشجویانی که وارد دانشگاه شده اند 62229 نفر هستند که 47303 نفر فارغ التحصیل 11781 نفر دانشجو و 3145 نفر یا اخراج یا ترک تحصیل کرده اند.
ایشان در ادامه به چند نمونه از افتخارات علمی کسب شده توسط دانشگاه شریف اشاره نمود و گفت: کسب جوائز مختلف اساتید، فارغ التحصیلان برجسته دانشگاه در مجامع داخلی و بین المللی، کسب رتبه اول مسابقات ریاضی کشور برای سی و هشتمین بار متوالی توسط دانشجویان دانشگاه، کسب رتبه اول مسابقات برنامه نویسی کامپیوتر ACM توسط دانشجویان در 17 دوره و کسب 17 مقام ممتاز المپیادهای علمی در سال 1394 و کسب موفقیت و جایگاه در مسابقات جهانیIEEEXtreme نمونه ای از افتخارات علمی این دانشگاه است.
دکتر فتوحی همچنین در ادامه سخنانش به کسب موفقیت های دانشگاه شریف در حوزه های پژوهش و فناوری، حوزه آموزش و سایر حوزه ها اشاره کرد و افزود: اینک که دانشگاه پنجاهمین سال فعالیت خود را آغاز کرده است اطمینان کامل دارد با اتکاء به این سرمایه انسانی عظیم و با پشتیبانی نظام جمهوری اسلامی ایران کماکان راه خود را به عنوان اولین دانشگاه تخصصی کشور ادامه خواهد داد و موجبات افتخار و سرافرازی میهن اسلامی مان را فراهم خواهد ساخت.
دکتر سهراب پور قائم مقام بنیاد نخبگان در ادامه به ایراد سخنرانی پرداخت و خطاب به دانش آموخته گان گفت: همه ی شما جزو افتخارات این دانشگاه هستید من همیشه گفته ام کشور به این دانشگاه افتخار می کند و این دانشگاه هم به فارغ التحصیلانش افتخار می کند بنابراین تمام عزیزان حاضر در جلسه افتخارات این دانشگاه هستند.
دکتر سهراب پور ویژگیهای دانشگاه شریف را چنین برشمرد: جذب رتبه های برتر، جذب نفرات اول المپیادهای جهانی، درخشش در المپیادهای دانشجویی، موفقیت دانشگاه شریف در کسب مقام اول در مسابقات انجمن ریاضی 36 سال بصورت متوالی، انتخاب 7 نفر از اعضاء هیات علمی دانشگاه شریف بعنوان فلو IEEE و ACM ، حضور برندگان نوبل به دعوت دانشگاه شریف در کشور، درخشش فارغ التحصیلان شریف در دنیا، تاسیس دانشکده های علوم انسانی در دانشگاه شریف برای اولین بار در کشور و تاثیر دانشگاه شریف در تربیت و آموزش هیأت علمی در دانشگاه های کشور.
وی در ادامه افزود: از 1400 فارغ التحصیل دکتری این دانشگاه در حال حاضر 1000 نفر هیأت علمی در سراسر کشور و حتی بهترین دانشگاه های دنیا مشغول بکارند. که این خدمت بزرگیست که دانشگاه شریف به آموزش عالی کشور نمود.
پس از آن دکتر ضرغامی رئیس اسبق دانشگاه طی سخنانی به تشریح عملکرد دانشگاه شریف از آغاز تاکنون برای کسب استقلال دانشگاه صنعتی شریف در زمینه های مالی، آموزشی، علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: این استقلال دانشگاه که طی سالهای متمادی با تلاش روسای سابق و اعضای دانشگاه شریف صورت گرفت زمینه هایی برای پیشرفت سریع دانشگاه در مدت کوتاه بوجود آورد.
وی در ادامه افزود: امروز فارغ التحصیلان دانشگاه شریف استقلال سرشار و اندوخته ی علمی و پژوهشی خود را در مراجع و نهادهای علمی و پژوهشی به اثبات رسانده اند و مقالات استادان، دانشجویان و فارغ التحصیلان ما در سطح بین المللی به چاپ رسیده است.
وی با تاکید بر تقویت دانشگاه شریف در زمینه های علمی و پژوهشی برای پیشرفت در سطح بین الملل گفت: ارتباط بین دانشگاه و نیازهای جامعه باید گسترش یابد پتانسیلی که در دانشگاه شریف وجود دارد و مسائلی که در سطح کشور موجود است مستلزم همکاری بسیار نزدیک و تنگاتنگ می باشد. تا بتوان از این پتانسیل و نیروهای خلاق حداکثر استفاده را نمود. همچنین فراهم کردن محیطی که نوآوران تکنولوژی با اختراعات خود بتوانند نظام اقتصادی کشور را تغییر دهند و همچنین صنایع جدیدی مبتنی بر این ابداعات و اختراعات و تکنولوژی در کشور بوجود آورد.
وی افزود: من معتقدم اگر بتوانیم پژوهش در دانشگاه را از چاپ تعداد مقالات به ابداع و اختراعات و تکنولوژی دانش بنیان تغییر دهیم خدمت بزرگی به کشور و دانشگاه کرده ایم اینکار بسیار دشوار است و نیازمند تحولات زیادی ست یکی از این تحولات تامین حق مخترعین که فکر بدیع دارند از نظر قانونی و حقوقی است تا محیطی برای ثبت و به ثمر رساندن این اختراعات ایجاد شود.
رئیس اسبق دانشگاه در ادامه اظهار داشت: برای ایجاد محیط صنعتی در کشور و جذب سرمایه های لازم برای این نوع فعالیت ها باید طرز تفکری در سرمایه داران ایجاد شود که برای این امور پیشقدم شوند تا با ایجاد استقلال مالی و استقلال های دیگر زمینه ای برای اعتلای دانشگاه صنعتی شریف بوجود آید.
دکتر ضرغامی در ادامه سخنانش الگوهای پیشنهادی خود در جهت ارتقاء دانشگاه شریف را چنین برشمرد:
- رسالت و مأموریت مهم دانشگاه شریف باید قرار گرفتن در زمره معتبرترین دانشگاه های علمی و تکنولوژی جهان باشد.
- در رشته های علمی باید هدف دانشگاه شریف ایجاد و تربیت فرهنگ و سنت علمی در سطح دانشگاههای معتبر دنیا باشد.
- در رشته های مهندسی هدف آموزش و پرورش را تربیت نوآوران و مخترعین در زمینه های تکنولوژی و صنایع دانش بنیان قرار دهد و زمینه ی ماندگار شدن فارغ التحصیلان در کشور را فراهم سازد.
وی در ادامه افزود: دانشگاه و دانشکده ها در پیشبرد آموزش و پژوهش و نیل به اهداف بالا باید دارای استقلال در تصمیم گیری باشند و از تمرکز تصمیم گیری جهت هماهنگی و یکسان کردن که جرقه های نبوغ را خاموش می کند اهتراز شود و نباید فراموش کنیم که تمام امور باید با دید منفعت مالی و به منظور تاثیر استقلال مالی در دانشگاه صورت پذیرد چرا که بدون استقلال مالی این سرمایه بزرگ ملی بهای لازم را نخواهد داشت.
در ادامه مراسم از دکتر سهراب پور ، دکتر ضرغامی و مهندس بیاتی به پاس زحمات و خدمات ارزشمندشان با اهدای لوحی توسط دکتر فتوحی تقدیر بعمل آمد.
گفتنی ست: در پایان مراسم میزگردی تحت عنوان "به سوی دانشگاه آینده" با محورهای؛ استقلال عملیاتی دانشگاه، تامین منابع مالی دانشگاه با حفظ کیفیت، بین المللی شدن دانشگاه، جذب هیأت علمی ایرانی خارج از کشور و شبکه سازی دانش آموخته گان با حضور دکتر غفرانی دبیر میزگرد و رئیس دانشکده انرژی دانشگاه شریف، دکتر پنجه شاهی عضو هیات علمی دانشگاه تهران، دکتر بلالایی عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیر، دکتر تهرانی زاده عضو هیأت علمی دانشگاه امیر کبیر، دکتر احمدی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.
گفتنی ست، در این میزگرد چالشها و راهبردهای موجود با هم اندیشی دانش آموخته گان بررسی شد و راهکارهایی در این جلسه در راستای "دانشگاه در آینده" ارائه گردید.آخرین خبر

مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد

  با هدف حفظ اصول، ارزش ها و نگهداری از پیشینه علمی، پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف و پیشرفت های آن در زمینه علم و فناوری، مرکز ...

عکس تصادفی